Nova generacija višekratnih šalica za kavu ili čaj
Svake godine više od 100 milijardi jednokratnih šalica za kavu završi na odlagalištima smeća. Većina ih sadrži plastiku ili vosak zbog kojih se ne mogu reciklirati. To su alarmantni podaci zbog kojih smo, kao pravi ljubitelji kave, morali reagirati, kažu tvorci šalice Ecoffee Cup.
Ecoffee Cup nova je generacija višekratnih šalica za kavu ili čaj koje možete ponijeti sa sobom (coffee to go). Izrađena je od organskog bambusa, najbrže rastuće biljke na svijetu, te kukurznog škroba koji ne sadrži GMO. Ecoffee Cup ne sadrži štetne tvari kao što su bisfenol A (BPA) i ftalati, a budući da za uzgoj bambusa nisu korišteni nikakvi pesticidi niti druge kemikalije, ni vaša šalica ih neće niti ispuštati u napitak koji pijete. Poklopac i držač napravljeni su od silikona koji se proizvodi iz kaučuka, silicija i kisika, te ne sadrži BPA, a možete ih zajedno sa šalicom prati u perilici za suđe. Šalica nije prikladna za korištenje u mikrovalnoj pećnici. Rok trajanja je 5 godina – kad joj vrijeme istekne, šalicu jednostavno možete namočiti u vreloj vodi, zgnječiti i zakopati u vaš organski kompost kako bi započeo proces biorazgradnje. Poklopac i držač od silikona možete reciklirati, a ekipa u Ecoffe Cup-u neprestano radi na tome da i oni postanu biorazgradivi.
Višekratnim korištenjem šalice od organskog bambusa smanjuje se količina plastike i otpada te štiti zdravlje i priroda.
Dobro je znati
- Jednokratne šalice u sebi sadrže 5 % poliuretanske plastike zbog čega ih je nemoguće kompostirati ili reciklirati
- Svake godine u svijetu se proizvede pola trilijuna jednokratnih šalica – to je više od 70 šalica za svaku osobu na planeti
- Plastika se danas najčešće koristi upravo za izradu jednokratnih proizvoda
- 4 milijarde stabala posijeku se zbog potreba papirne industrije
- Za proizvodnju jedne tone papira potrebno je 98 tona sirovinskog materijala
- Godišnje svjetske potrebe za papirom iznose 300 milijuna tona, a većinom se radi o celulozi koja ne dolazi iz recikliranih izvora
- Vrlo se malo recikliranog papira koristi za izradu jednokratnih šalica, ponajviše zbog zdravstvenih rizika
- 70% svjetskog papira nastaje iz sve manjeg volumena prirodnih šuma, ne iz uzgoja ili reciklaže
- Otpad kojeg stvaramo kao potrošači tijekom posljednjeg stoljeća povećao se s 40 kg na 560 kg otpada godišnje po osobi!