Img 5222
Autor Irina Zafranović

Ako znamo da je tajna sretnog i ispunjenog života u kvalitetnim odnosima, onda je knjiga Razumjeti druge vrijedan priručnik koji otkriva kako to postići.

Sasvim je moguće duboko se povezati s drugom osobom. Pa čak i postati majstor vještina međuljudskih odnosa i to ne samo u "normalnim okolnostima" već i u zahtjevnim, konfliktnim situacijama, u atmosferi otuđenja i nepovjerenja koje donosi vrijeme u kojem živimo.

Kako to ostvariti, otkriva autor knjige David Brooks, jedan od najutjecajnijih pisaca i komentatora u SAD i popularan kolumnist za The New York Times, posebno među čitateljima koji prate američke političke i kulturne komentare. Redovito gostuje na američkoj javnoj televizijskoj mreži PBS u informativnoj emisiji NewsHour kao komentator, gdje izražava svoje stavove i analize na različite društvene i političke teme.

Drugim riječima, Brooks ima crni pojas u međuljudskim i komunikacijskim vještinama, a sve o čemu promišlja bogato je potkrijepljeno primjerima iz vlastitog života, kroz brojne reference drugih autora i njihovih djela ili pak zanimljivim primjerima iz filmova i popularne kulture.

Iskreno, otvoreno i analitično oblikuje svoje teze kroz 17 dinamičnih poglavlja, podijeljenih u tri glavne tematske cjeline, u kojima opisuje zajedničke obrasce ljudskog ponašanja u različitim životnim okolnostima i savjetuje kako pristupiti situacijama u cilju postizanja kvalitetnih odnosa s drugima. U prvom dijelu knjige definira dva važna pojma kojima opisuje tipove komunikatora u kontekstu njihovog utjecaja na druge.

Jeste li osvjetljivač ili umanjivač

Autor ih dijeli na "osvjetljivače" i "umanjivače" te daje izvrsne primjere koji nas dovode do spoznaje kako svojim djelovanjem i reakcijama utječemo na druge i potiče nas da se zapitamo koliko zapravo čujemo i razumijemo druge.

Savjetuje nas da primijetimo (i izbjegavamo) "umanjivačke trikove" i da postanemo "osvjetljivač" u životima drugih.

Brooks smatra da je biti osvjetljivač umijeće, skup vještina i način života pa nam detaljno pojašnjava koji su "osvjetljivački trikovi" te ističe šest karakteristika koje čine ovaj ideal osobnosti, a kojima se u knjizi bavi detaljnije:

  • Nježnost
  • Receptivnost
  • Aktivna znatiželja
  • Suosjećajnost
  • Velikodušnost
  • Holistički stav

Posebno su zanimljiva i korisna poglavlja u kojima definira kako biti dobar prijatelj, pojašnjava što je "odana prisutnost" i ističe važnost "praćenja" u kontekstu umijeća stvaranja dubokog prijateljstva za koje je neophodno - strpljenje, razigranost i prisutnost.

Prelazeći na drugi dio knjige, Brooks ističe da mu je cilj bio pomoći čitatelju, da usred društvenog razdora i ogorčenih sukoba našeg doba, gleda ljude kao individue te da cjelovito razumije drugu osobu.

Dobro shvatiti drugu osobu je moćan kreativni čin. Nitko ne može u potpunosti cijeniti vlastitu ljepotu i vrline ako njihov odraz ne vidi u umu drugih.

Kako razgovarati s osobom koja pati od depresije

Jedno od najdojmljivijih poglavlja u drugom dijelu knjige posvećenom povezivanju s ljudima u otežanim okolnostima, odnosi se na temu vođenja teških razgovora i to posebno - kako biti na usluzi prijatelju koji očajava. U tom poglavlju Brooks duboko ponire u vlastito potresno iskustvo s bliskim prijateljem koji se borio s depresijom. Pojašnjava sve spoznaje do kojih je došao i daje važne savjete kao što su: kako razgovarati s depresivnom osobom, što reći i još važnije - što ne reći te pojašnjava koji je točno zadatak pravog prijatelja u takvoj teškoj situaciji.

Što je učinkovita empatija

U poglavlju u kojem se bavi umijećem empatije, spominje poznato harvardsko istraživanje koje je od 1938. godine pratilo stotine ispitanika kroz život i ispitivalo obrasce ljudskog razvoja i postignuća te izvodi zaključak - kvaliteta naših odnosa određuje kvalitetu života. (Želite li pročitati više o ovom zanimljivom istraživanju, knjiga Roberta Waldingera i Marca Schulza Dobar život, bavi se uvidima o tome što doista ljude održava zdravima i sretnima.) Spominjući iznimnu važnost empatije, Brooks je definira i raščlanjuje na tri međusobno povezane vještine - zrcaljenje, mentalizacija i briga. Svaka od njih je pojašnjena uz brojne primjere i opise tehnika pomoću kojih možemo razviti vještinu učinkovite empatije.

Koliko ste dobri u čitanju drugih

Ovaj priručnik za kvalitetne međuljudske odnose sadrži i vrijedne informacije na temu suvremenog mapiranja ličnosti i definiranja pet faktora ličnosti s primjerima u kojima ćete lako prepoznati sebe, ali i druge. Kroz ostala poglavlja pa do kraja knjige, autor nas i dalje vodi u dinamičnom tempu kroz brojne primjere i zaključke na temu obrazaca ljudskog ponašanja. Uz konkretne savjete, dobit ćete važne odgovore na pitanja među kojima su i ova:

  • Što čini dobar razgovor
  • Kako razviti empatiju
  • Kako postavljati dobra pitanja
  • Kako kvalitetno slušati
  • Kako postupiti u konfliktnim razgovorima
  • Kako izoštriti percepciju

Knjiga Razumjeti druge razjašnjava brojna pitanja na temu kvalitetne komunikacije koja je temelj stvaranja dubokih odnosa. David Brooks na metodičan i topao način otkriva sve što zna o vještini shvaćanja drugih i daje vrijedne savjete za svladavanje ovog važnog umijeća koje je neophodno želimo li živjeti sretan i ispunjen život.