Kako govoriti jezikom ljubavi dok nas guta plamen ljutnje
Iako sam često okružena osobama koje znaju što je zen budizam i mogli bi nadugačko pričati o Budinim učenjima, malo ih je onih koji zaista primjenjuju ono o čemu se filozofira između dva gutljaja čaja. Pogotovo kada se radi o upravljanju emocijama u svakodnevnom životu, koje mogu biti itekako razorne za odnose s drugima. Zamjeranje, predbacivanje, frustracija, ljutnja… Bum!
U takvim eksplozivnim situacijama kao melem djeluje (ponovno) otkrivanje snage i ljepote jednostavnosti budističkih mudrosti. Jedan od budističkih učitelja čijim riječima se treba vraćati kada nam je potrebno resetiranje i podsjećanje na praksu koja djeluje, legendarni je zen budistički redovnik, Thich Nhat Hanh.
On je jedan od najutjecajnijih duhovnih učitelja koji je cijeli život posvetio širenju mira i suosjećanja te pozivima na unutarnji mir kao putu prema društvenim promjenama. Početkom 80-ih osnovao je Plum Village, duhovnu zajednicu u Francuskoj koja je postala jedno od najpoznatijih svjetskih središta za učenje i prakticiranje pomnosti i meditacije. Iako je umro 2022. godine i danas snažno nadahnjuje milijune ljudi širom svijeta.
Čitanje njegovih knjiga, poput Ljutnje, nadahnjujuće je iskustvo jer djeluje poput sudjelovanja na njegovim duhovnim predavanjima ili konzultacijama na kojima posvećeno daje brojne savjete, primjere, pojašnjenja i male, ali moćne trikove kojima tumači kako točno postupiti i kako govoriti jezikom ljubavi da bi se postigao cilj. U ovom slučaju, to je - ugasiti plamen ljutnje.
Kako preobraziti ljutnju u suosjećanje
Ako u svakodnevnom životu često osjećate ljutnju - prema partneru, tati, mami, kolegama ili u bilo kojem drugom kontekstu, ova će vam knjiga dati odgovore kako na jednostavan način transformirati (za svaku stranu) razoran osjećaj ljutnje i gorčine u nešto mnogo konstruktivnije i blagotvorno za sve uključene.
Ova mala, ali duboka knjižica sastoji se od 11 poglavlja u kojima nas Thich Nhat Hanh vodi do snažnih spoznaja. Polako i s mnogo primjera oblikuje našu novu percepciju ispravnog rješavanja zahtjevnih životnih okolnosti uz pomoć jednostavnih, ali djelotvornih i primjenjivih budističkih praksi.
10 važnih spoznaja
Sa svakim novim listom, otkrivaju se novi uvidi koji oblikuju drugačiji način gledanja na konfliktne situacije. Spoznat ćete:
- Kako na nas i druge djeluje ljutnja
- Što od naših postupaka onemogućava razrješenje konflikta
- Kako transformirati ljutnju u suosjećanje
- Što reći i ne reći i činiti tijekom konfliktnih situacija
- Kako suosjećajno slušati
- Zašto je pomaganje sebi prvi preduvjet za pomaganje drugima
- Kako voditi mirovne pregovore kod kuće
- Kako napisati mirovnu poruku ili pismo
- Što je energija navike i zašto može biti razorna10
- Zašto je svjesnost suština svega
Kako mudro biti ljut(a)
S obzirom na to da u svakodnevnom životu na ljutnju najčešće reagiramo ljutnjom, dakle vatrom na vatru, zanimljiva je budistička metoda gašenja plamena u takvim situacijama. I to u ovom slučaju, s vrlo bliskim osobama s kojima dijelimo život. Našim partnerima ili partnericama.
Autor pojašnjava koji je ispravan način za iskazivanje ljutnje i napominje da za to ne smije proći više od 24 sata te pojašnjava zašto. No treba znati i kada odustati i pričekati bolji trenutak. Ako ni to ne upali, treba napisati mirovnu poruku koja se mora sastojati od 3 važna dijela. Prvo: jasno izraziti ljutnju, ali bez okrivljavanja. Drugo: napomenuti da dajemo sve od sebe kako bi se pobrinuli za ljutnju (jer sukladno budističkom nauku, protiv ljutnje se ne treba boriti ili je ne treba uništiti i izbaciti, već suosjećajno prigrliti). I zadnji korak je - tražiti pomoć od partnera kojeg ne bi trebali doživljavati kao neprijatelja već kao saveznika.
Suosjećanje je protuotrov za ljutnju
Druga, vrlo bitna lekcija bila je ona na temu važnosti suosjećajnog slušanja osobe koja je ljuta i koja će možda u komunikaciji biti bijesna, ogorčena, cinična, a možda i sve navedeno. I u baš takvoj situaciji treba smireno i empatično slušati i dopustiti drugoj osobi da izrazi kako se osjeća. Izazov je ostati smiren. Suosjećajan.
A ako i nas u procesu zahvati plamen ljutnje, izgorjet ćemo zajedno jer sve što kažemo u ljutnji uzrokovat će još više štete. Drugim riječima, ako ne ide, treba zastati i odgoditi razgovor. Strpljivo.
U knjizi ćete pronaći još mnogo korisnih savjeta vezanih uz metode komunikacije u takvim konfliktnim situacijama kao i upute za rad na sebi jer samo tako je moguće postići cjelovitu transformaciju ljutnje u suosjećanje.
Moramo naučiti ponovo pisati ljubavna pisma. Pišite voljenom ili voljenoj, on je možda vaš otac ili vaš sin. Ona je možda vaša kći, vaša majka, vaša sestra ili vaša prijateljica. Uzmite si vremena i zapišite svoju zahvalnost i ljubav.
Thich Nhat Hanh tvrdi da ako sjeme ljutnje postoji u nekom odnosu i jače je od sjemena ljubavi i suosjećanja, to je zato jer zalijevamo krivo sjeme. Od onog trenutka kada počnemo njegovati vlastitu energiju svjesnosti, lakše ćemo vatru ljutnje transformirati u suosjećanje, ali bez prethodnog rada na sebi, teško.
Ponekad se čini kao da je ljutnja jedna od najdominantnijih emocija danas koja se prečesto manifestira u svakodnevnom životu. U bezbroj sitnica koje neprimjetno postaju teške i velike. Zato je ova knjiga poput priručnika s uputama za osvještavanje i iscjeljenje. Šteta je gubiti dragocjeno vrijeme na gorčinu jer, kao što kaže autor:
Trebali bismo svaki dan moći živjeti punim plućima, radosno, spokojno i sa suosjećanjem jer vrijeme tako brzo prolazi.
Vjerujem da će ova knjiga i vas potaknuti da češće prakticirate vježbe prisutnosti i pomnosti i to posebno kroz učinkovitu praksu svjesnog disanja, svjesnog hodanja i svjesnog konzumiranja i to ne samo hrane i pića već i raznog sadržaja koji danas sve intenzivnije prodire u svaku poru našeg postojanja i utječe na naše raspoloženje i pogled na svijet.
Još inspirativnih knjiga Thich Nhat Hanha prevedenih na hrvatski, uz Ljutnju, pronaći ćete na Planetopijinim policama pod nazivom Strah, Nema smrti, nema straha, Mir je svaki korak, Umijeće komuniciranja i autobiografiju Svijet je moj dom.