Ispovjesti satrog pokvarenjaka

Ispovijesti starog pokvarenjaka

Cijena: 13,00 €

Još jedna nova knjiga od Bukowskog? Da, istina je, ali kakva! Ako ne najbolja onda sasvim sigurno jedna od najboljih od desetak objavljenih u izdanju Šarenog dućana. Knjiga sadrži dosad neobjavljene i davno objavljene tekstove u alternativnim, off, underground, erotskim, trash, pulp i inim listovima. Po tim zaboravljenim i zanemarenim, mahom podcijenjenim izdanjima, Bukowski je rasuo pravo blago priča, pjesama, zabilješki, ispovijedi, ali i izvrsnih, manje poznatih eseja o Hemingwayu, Artaudu, Wantlingu, Poundu, Lowellu... pa čak i prikaz koncerta Rolling Stonesa! Iako bi ovo bila sasvim dovoljna najava i ne samo Bukovim fanovima, nudimo i "bonus mix" autorovih lucidnih ispovijednih zabilješki:
   

Jedino čime se bavim je to što pišem poeziju, cugam, slušam glazbu i ševim, nemam drugog izbora... Svake noći   pijem sve do ranog jutra, pišem pjesme i bezobrazne priče... Volio sam oštro kamenje u svojim rečenicama, grbavi smijeh, podrigivanje, prdež... Kad neku moju pjesmu prihvati časopis koji objavljuje takozvanu kvalitetnu poeziju, smjesta se zapitam gdje sam to pogriješio... Onog trena kad se gomila okomi na nešto, s time je gotovo. Gomila je uvijek u krivu... Kako da čovjek u nekoliko sekundi prepriča 2 ili 3 desetljeća koja je protraćio? Barem je to lako. Godine i postoje zato da se traće... Postoji čitava gomila, čitava zajednica ludih ljudi, gladnih, pijanih, ćaknutih i čudesnih. Mnoge od njih sam upoznao. Ja sam jedan od njih... Uspio sam ustrajati u svim zamkama, i sada želim umrijeti za pisaćim strojem, s bocom vina s lijeve strane i zdesna s radioaparatom s kojeg se čuje, recimo, Mozart.

O proizvodu

Format: 12x19 cm
Uvez: meki
Broj stranica: 300
Biblioteka: Hey joe 15
Izdavač: Šareni dućan
Izdanje: 2010.
ISBN: 978-953-320-004-0

Upoznaj autora

Charles (Hank) Bukowski rođen je u Andernachu u Njemačkoj, no kad mu je bilo tri godine s obitelji seli u Los Angeles.
Pisati počinje još u djetinjstvu, a svoju prvu kratku priču objavljuje u dvadesetpetoj. S 35 godina počinje objavljivati poeziju.

Bukowski je prvenstveno poznat po svojoj poeziji, no sam se nije smatrao pjesnikom, nego jednostavno - piscem. Započevši zbirkom Flower, Fist and Bestial Wail (1959) svake godine objavljuje barem po jednu zbirku poezije, sve do The Last Night of the Earth Poems (1992). 1963. godine, kad je objavljena zbirka It Catches My Heart in Its Hands, Bukowski već ima vjerne sljedbenike, privučene njegovom krajnjom iskrenošću, prizemnim temama i uličnim rječnikom.

Od kraja šezdesetih Bukowski je pisao kratke priče. 1969. izlazi zbirka Zabilješke starog pokvarenjaka koje se redom odlikuju autobiografskom osnovom, duhovitošću, iskrenošću i nepristojnim riječima. Od kratkih priča treba spomenuti još i Erections, Ejaculations, Exhibitions and General Tales of Ordinary Madness (1972), South of No North (Južno od mjesta gdje sjevera nema - 1973) te Hot Water Music (Muzika vrele vode - 1983).